Pierwotnie dr Gerson zalecał, aby dieta pacjentów w celu utrzymania dobrego zdrowia składała się w 75% z “ochronnego” pożywienia – organicznych warzyw i owoców bogatych w składniki odżywcze ( witaminy, minerały, enzymy), po to by utrzymać sprawny układ immunologiczny. Pozostałe 25% żywności zależało od swobodnego wyboru pacjenta.

Niestety, podział ten nie jest już dzisiaj aktualny ze względu na to, iż w dzisiejszych czasach dowolnie wybrane jedzenie byłoby zbyt szkodliwe. Dlatego w klinice Gersona obowiązuje zasada, żeby pacjenci pozostawali w 90% na diecie organicznej, a jedynie 10% ich jadłospisu mogą stanowić inne, wybrane produkty spożywcze.

Jednak nawet wtedy w tych 10% nie powinni oni nigdy wrócić do jedzenia fast foodów, śmieciowej żywności zawierającej pestycydy, dodatki do żywności i inne toksyczne substancje. Co najbardziej oczywiste nie mogą jeść hot dogów, przyprawionego mięsa i zaprawionych konserwantami kiełbasek czy sera, czyli żywności, która w pierwszej kolejności przyczynia się do zapaści zdrowotnej organizmu. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek drastyczne odstępstwa od podanych zasad, zalecany jest powrót na kilka tygodni do pełnego programu terapii, żeby oczyścić organizm i nie ryzykować długotrwałych, poważnych szkód. Naturalnie, należy wykazać bardzo rozsądne podejście do alkoholu. W bardzo wyjątkowych okazjach dozwolone jest wypicie odrobiny wina, o ile jest ono organiczne. Powinno się unikać win produkowanych komercyjnie z regularnie opryskiwanych winogron.

Jeśli jesteś świadom, czego należy unikać ( więcej informacji tutaj ) , a co jest dozwolone, utrzymanie stosowanej diety staje się rutynowym, przyjemnym zajęciem.

Odpowiedz na pytanie:

“Czy jest życie po Terapii Gersona?”

-odpowiedz jest oczywista i brzmi:

TAK 

Mądre Odżywianie

Zmiana nawyków żywieniowych ze ściśle określonej diety na bardziej swobodną wymaga równie troskliwego podejścia. Podczas trwania terapii organizm przyzwyczaił się do najlepszego rodzaju pożywnego pokarmu: świeżego, czystego, smacznego, organicznego, wegetariańskiego pożywienia, które jest łatwo trawione, dostarczając zarazem wszystkich składników odżywczych koniecznych do odzyskania zdrowia i dobrej kondycji. Wielkim błędem oraz ryzykiem poważnego wstrząsu byłaby zmiana tej zdrowej diety na tzw. “normalną dietę” -pełna mięsa, drobiu, sera i nafaszerowanego chemią przetworzonego pożywienia.

Osoby, które wyzdrowiały i maja “czysty” organizm nie czują już pociągu do takiego jedzenia, nawet jeśli w czasie trwania długiej terapii fantazjowali na temat “zakazanych owoców” A to dlatego, że na bezsolnej diecie Gersona ich kubki smakowe odzyskały czucie utracone wcześniej przez spożywanie przesolonych produktów – teraz wszystko co słone jest dla nich niesmaczne, a nawet odpychające ( jest to podobne do zachowania byłych palaczy, którzy nie mogą wejść do pokoju, w którym się pali, nie mówiąc już o tym, żeby na nowo siegnąć po papierosa).

Osoba, która wyzdrowiała i jest w dobrej kondycji z wszystkimi układami działającymi poprawnie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziął udział w bankiecie, przyjęciu weselnym czy urodzinowym i “poszalał” trochę. Powinien jednak póżniej przyjmować enzymy trawienne razem z codzienną lewatywą przez kilka dni po to, by pozbyć się nieczystości i znów poczuć się dobrze.

Osoby, które wróciły do zdrowia.. Proszę, nie wyrzucajcie waszych zestawów do lewatywy. Lewatywa, określona w języku Gersona jako tzw. “odwrócona kawa” 🙂 pomaga w bólach głowy, bólach zębów, a nawet w początkowych przeziebienia i ogólnym złym samopoczuciu.

Pozostań również przy sokowyciskarce. Ona pomoże Ci pijąc nadal soki utrzymać dobrą kondycje w zdrowiu.

Osoby, które były poważnie chore, musza podjąć dodatkowe starania aby zabezpieczyć swoje świeżo odzyskane zdrowie. Sugerujemy, żeby bez względu na to, jak wiele czasu minęło od zakończenia terapii, robili dwa razy do roku dwutygodniowy, pełny program terapii. Wiosna i jesień to najlepszy czas na tego typu kuracje. W czasie tych dwóch tygodni powinni pić od 10 do 13 świeżych soków dziennie, jeść tylko świeże, organiczne produkty, unikać białek zwierzęcych i robić conajmniej trzy lewatywy dziennie. Jeśli taki powrót do pełnego protokołu Gersona spowoduje wystąpienie reakcji ozdrowieńczych, które ci ludzie natychmiast rozpoznają, oznacza to, że organizm usuwa jakieś nowe szkody i w takim wypadku należy przedłużyć czas trwania programu o kolejne dwa tygodnie. Jeśli jednak nie pojawią się żadne symptomy, jest to znak, że pacjent ma się dobrze i może zakończyć taką “odświeżającą kuracje” po dwóch tygodniach.

Pozdrawiam Was bardzo ciepło i życzę dużo zdrowia!!!

Więcej informacji w książce “Cud Terapii Gersona”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *