Czy stosowane lewatywy z kawy nie spowoduje, że będę zależny od lewatyw do końca życia?

Oczywiście, że nie! Proszę pamiętać, że celem stosowania lewatywy nie jest oczyszczanie jelita grubego. W istocie docierają one tylko do części okrężnicy i nie zakłócają procesu wydalania. To wyjaśnia, dlaczego część pacjentów Gersona jest w stanie normalnie się wypróżniać pomiędzy lewatywami. Jeżeli chory cierpiał na zaparcia przed rozpoczęciem terapii, ustępują one w momencie, kiedy wątroba oraz jelita są odbudowane i u pacjenta pojawia się “normalna” praca jelit. Nie ma zagrożenia, że lewatywa stanie się niezbędnym elementem życia codziennego pacjenta po wyzdrowieniu. W większości przypadków, kiedy terapia ma się ku końcowi, proces naturalnego wypróżniania bezzwłocznie podejmuje normalną pracę.

Cytując fundamentalną zasadę dr Gersona:

” Nigdy nie pozwól, żeby słońce zaszło, zanim nie opróżnisz swojego jelita!”

Jak lewatywa z kawy wpływa na organizm?

Lewatywy z odfiltrowanej kawy wywierają bardzo korzystny wpływ na wątrobę. Kiedy bowiem zawartą w kawie kofeinę przyjmuje się doodbytniczo, skutecznie oczyszcza ona ten narząd. Lewatywy stały się więc jednym z fundamentów Terapii Gersona. Wątroba to narząd o kluczowym znaczeniu dla regeneracji metabolizmu ciała. Umożliwia on transformację przyjmowanego pożywienia w wydalane produkty przemiany materii – piszę dr Gerson.

Kiedy kawa jest przyjmowana doodbytniczo, należy ja trzymać w jelitach przez 12 do 15 minut. Co trzy minuty cała zawarta w ludzkim ciele krew przechodzi przez wątrobę. Kontakt z kofeina sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne odbytu, a przez to również żyły wrotne wątroby. Dzięki kofeinie wątroba oczyszcza surowicę krwi i jej liczne składniki. Przetrzymywanie litra wody w jelitach działa stymulująco na autonomiczny układ nerwowy, rozrzedza żółć i zwiększa przepływ tej toksycznej wydzieliny.

Czym jest lewatywa z kawy?

Definicje. Z technicznego punktu widzenia, lewatywa z kawy to:
1. Hydroterapia. Czyli terapeutyczne wykorzystanie wody, po to by uleczyć ciało. W tym przypadku, wody używa się do przepłukania jelita grubego i dostarczenia roztworu kawy do ciała przez odbyt. Efekt tej czynności jest bardzo odmienny od picia kawy.
2. Implant z kawy. Czyli wprowadzenie lub inaczej aplikowanie, kawy do jelita
grubego.
3. Lewatywa. Przeprowadzenie lewatywy wymaga utrzymania roztworu kawy
przez piętnaście minut. Utrzymanie roztworu kawy jest
konieczne do jej właściwego wchłonięcia i osiągnięcia efektów.
4. Dializa. W tym kontekście, dializa oznacza zwiększającą detoksykację.

Dlaczego warto robić lewatywę z kawy?

Żyjemy w toksycznym świecie. Nasza planeta nigdy nie była tak zanieczyszczona jak dzisiaj. Poziomy niektórych toksycznych metali są tysiąc razy wyższe niż kiedykolwiek wcześniej w naszej historii. Do metali tych zaliczamy ołów, rtęć, kadm, arsen, aluminium i nikiel. Oprócz tego w żywności, powietrzu i wodzie często można też znaleźć inne, takie jak
uran, beryl, bizmut, antymon, cyrkon, gadolin, cyna. Poza tym, Ziemię zatruwa się ponad 100 000 toksycznymi chemikaliami, a z dnia na dzień produkuje się ich coraz więcej!
W większości krajów zezwala się na dodawanie ponad 3 000 środków chemicznych do żywności. Pestycydy to kolejna grupa toksycznych chemikaliów, jakie wykrywa się w wielu rodzajach
żywności. Nadużywanie leków wprowadza do naszego organizmu ponad tysiąc kolejnych substancji chemicznych. Stosowanie używek i narkotyków takich jak papierosy,
heroina, kokaina, ecstasy dorzucają jeszcze więcej toksyn do naszych,i tak już przeciążonych, organizmów.
Pozostałości po chemikaliach pozostają często w organizmie przez długie lata. Stwierdzenie, że żyjemy w toksycznej erze nie jest przesadą. Jedną z wielce pomocnych
metod radzenia sobie z tym problemem jest właśnie lewatywa z kawy.

Czy lewatywa z kawy usuwa toksyny z organizmu?

Poza tym, że usuwa toksyny z organizmu, lewatywa z kawy może też:
• oczyścić i uleczyć jelito grube;
• usunąć toksyny z wątroby i jelita grubego oraz pomóc odbudować wątrobę,
• zmniejszyć wiele rodzajów bólu,
• pomóc usunąć wiele pasożytów,
• ograniczyć i pozbyć się wielu objawów ogólnej zatrucia toksynami. Lewatywy z kawy są
pomocne przy wielu, jeśli nie przy większości, chorobach i dolegliwościach, jako że
zatrucie toksynami jest przyczyną znacznej ilości ich wspólnych objawów, począwszy od
artretyzmu na nowotworach kończąc,
• pomóc przy depresji, zagubieniu i ogólnym napięciu nerwowym,
• podnieść jasność umysłu, podnieść poziom energii, zwiększyć poczucie radości
i szczęścia, poprawić trawienie i zredukować poczucie złości,
• umożliwić pacjentom przetrwanie trudnych reakcji leczących i oczyszczających,
• co najmniej kilkudziesięciu pacjentów zwierzyło się: „lewatywa z kawy uratowała
mi życie”.

Czy lewatywa z kawy ma skutki uboczne?

Wypowiedz Dr Gersona:

Zaleciłem lewatywę z kawy ponad trzydziestu tysiącom ludzi. Nie słyszałem
jeszcze o tym, żeby miała jakiekolwiek straszne efekty uboczne, choć samo jej wykonanie sprawia w pewnym stopniu niedogodność, zwłaszcza na początku. Większość ludzi szybko się do tego przyzwyczaja. Lewatywa z kawy jest w rzeczywistości dość prosta, bardzo bezpieczna, gdy się ją odpowiednio wykonuje, wysoce efektywna, możliwa do
wykonania w domowym zaciszu oraz niedroga.
Codzienne lewatywy z kawy są obecnie główną częścią wszystkich programów przywracania równowagi żywieniowej.

Kiedy i jak regularnie należy pić soki?

Dr Gerson zalecał wszystkim chorym osobom, aby co godzinę wypijały 250 ml soku. Najlepiej jest codziennie wypijać nieco ponad trzy litry świeżego soku z organicznych owoców i warzyw.

Nasuwa się kolejne pytanie. Co może zrobić osoba, która nie jest w stanie dokładnie przestrzegać wszystkich zasad programu?

Pić tyle soków, ile jest w stanie, starając się ich pić jeszcze więcej. W tego rodzaju sytuacji im więcej soków się przygotowuje i spożywa, tym lepiej.

Po jakim czasie od przygotowania najlepiej wypijać soki?

Odpowiedź może być tylko jedna; natychmiast!

Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – jeżeli ktoś pracuje daleko od domu i nie jest w stanie wozić ze sobą trzydziestokilogramowej wyciskarki do soków, zabranie z domu termosów wypełnionych po brzegi sokiem jabłkowo-marchwiowym, nie jest złym pomysłem. Jeśli tylko w ten sposób możesz wypijać wystarczającą ilość organicznych soków, skorzystaj z tego rozwiązania.

Zielone soki przygotowywane z warzyw liściastych należy jednak spożywać od razu po przygotowaniu, ponieważ szybko ulegają utlenieniu i tracą swoją wartość.

Czy wiemy, które owoce i warzywa najlepiej jest łączyć, a które są niekompatybilne?

Wszystkie produkty roślinne są kompatybilne, choć Dr Gerson zachęcał do picia soków marchwiowo-jabłkowych, soków z samej marchewki oraz z soków przygotowanych z różnego rodzaju zielonych warzyw.

Ile ze zwiększonej energii osoba na pełnej terapii może użyć na ćwiczenia fizyczne?

Wszystko zależy od samopoczucia, ale w każdym przypadku należy zachować najwyższą ostrożność. Całkowity i kompletny wypoczynek (bez ćwiczeń) jest sprawą zasadniczą w pierwszych kilku miesiącach stosowania pełnej terapii. Ciało pracuje z pełną determinacją rozpoczynając oczyszczanie i potrzebuje każdego grama energii.

Burak jest znany jako bardzo zdrowe warzywo. Dlaczego nie używa się go do robienia soków w trakcie terapii?

Burak jest istotnie bardzo zdrowym warzywem i można go spożywać. Jednak dr Gerson unikał robienia z niego soku, bo jest bardzo słodki. Działa również silnie przeczyszczająco, a osoby stosujące terapie i będące w trakcie systematycznej detoksykacji nie powinni stosować żadnych dodatkowych środków przeczyszczających. Jednak małe ilości spożywane od czasu do czasu nie spowodują żadnej szkody.

Jakie zmiany w stylu życia powinna wprowadzić osoba po zakończeniu terapii?

Osoby po terapii powinny mieć na uwadze, że artykuły chemii gospodarczej (np: czyściwa, wybielacze, rozpuszczalniki, farby, pasty do polerowania) są toksyczne i musi ich unikać. Dotyczy to również kosmetyków stosowanych na skórę, wchłanianych do krwiobiegu. Najbardziej szkodliwe są antyperspiranty, żele, sztyfty i kremy pod pachę. Zdrowy pot jest bezzapachowy. Ciało próbuje pozbyć się toksyn wydalając je z potem. Blokowanie tego powoduje, że toksyny wracają do układu limfatycznego.

Detoksykacja i lewatywy..

 Lewatywy kawowe służą do zwiększenia zdolności detoksykacyjnej wątroby. Pewne substancje w kawie pobudzają ważny enzym detoksykacyjny w wątrobie, jak również rozszerzają drogi żółciowe i zwiększają przepływ żółci.

Wtórną korzyścią lewatywy kawowej jest zwiększenie perystaltyki, która pomaga opróżnić jelito.

Jednak po rozpoczęciu Terapii Gersona stosuje się tylko lewatywy kawowe. Dzięki zdrowej diecie Gersona, która zawiera dużo błonnika, jelita produkują i codziennie uzupełniają przyjazną florę, więc zwykle nie ma ryzyka, że ​​lewatywy wywołają dysbiozę, zaburzenie równowagi mikrobiologicznej w układzie trawiennym.

Zabronione produkty spożywcze w trakcie terapii Gersona

 • Masło
 • Jajka
 • Ryby
 • Mięso
 • Jogurt
 • Wszelkie przetworzone pożywienie
 • Alkohol
 • Awokado
 • Owoce jagodowe ( z wyjątkiem porzeczek)
 • Butelkowane i puszkowane produkowane komercyjnie napoje ( napoje bezalkoholowe)
 • Cukierki, ciastka, czekolady i wszystkie rodzaje słodyczy
 • Ser
 • Kakao
 • Kawa do picia ( z wyjątkiem używanej z olejem rycynowym)
 • Śmietana
 • Ogórki ( źle trawione)
 • Suszone owoce ( jeśli są siarkowane lub olejowe)
 • Tłuszcz i olej ( jedyny wyjątek: olej lniany)
 • Mąka ( biała i pełnoziarnista, również produkty mączne, np: makaron)
 • Lody i sorbety ( sztuczne dodatki smakowe, słodziki i śmietana)
 • Rośliny strączkowe ( dozwolone jedynie od czasu do czasu w późniejszym etapie terapii)
 • mleko ( również odtłuszczone i z niewielką zawartością tłuszczu)
 • Grzyby ( ciężko strawne)
 • Orzechy ( bogate w tłuszcze: niekorzystna konfiguracja białek)
 • Kiszonki / Marynaty
 • Ananasy ( bogate w substancje aromatyczne)
 • Sól i wszystkie substytuty soli
 • Soja i wszystkie produkty zawierające soję: np: tofu, mleczko sojowe i mąka sojowa
 • Większość przypraw ( bogate w substancje aromatyczne)
 • Kiełki
 • Cukier ( biały, rafinowany)
 • Herbata ( czarna, zielona)

Zwalczanie bólu bez użycia środków przeciwbólowych

Pierwszym służącym do tego narzędziem są lewatywy z kawy. Usuniecie toksyn zgromadzonych w wątrobie pozwala temu kluczowemu organowi zaapsorbować i wydalić więcej zanieczyszczeń znajdujących się w organizmie, co przynosi osobom cierpiącym natychmiastową ulgę. Kolejnym sposobem na usuniecie bólu są okłady z glinki (błota) stosowane, żeby uśmierzyć „ogniska” zapalne wokół stawów i guzów oraz w innych miejscach, gdzie gromadzą się płyny. Najlepiej nadaje się do tego glinka bentonitowa, która wchłania również toksyny przez skórę.

Jeśli jestem zdrową osobą i robię oczyszczanie profilaktyczne, czy mogę pić inne soki?

Należy dokładnie przestrzegać protokołu, bez modyfikacji. Ale jeśli jesteś zdrowy i po prostu starasz się wprowadzić pewne zasady terapii Gersona, aby poprawić ogólny stan zdrowia, to jest twoja własna decyzja o dodaniu innych soków.

Z czego składa się dieta Terapii dr Gerson?

Dieta Gersona jest całkowicie ekologiczna i wegetariańska. Dieta jest naturalnie bogata w witaminy, minerały, enzymy, mikroskładniki pokarmowe i jest wyjątkowo uboga w sód, tłuszcze i białka. Zapoznaj się z książką “Cud Terapii Gersona”,aby uzyskać szczegółowe informacje na temat diety Terapii dr Gersona.

Co jeśli nie mogę znaleźć jednego ze składników?

Nie zastępuj. Znajdź jak najwięcej składników i przygotuj sok bez brakujących produktów. Włącz brakujące składniki, gdy staną się ponownie dostępne.

Czy mogę dodać do soku inny owoc lub warzywo?

Nie, każdy składnik jest przeznaczony do określonego celu, a dodanie niezatwierdzonych składników do soków może negatywnie wpłynąć na ogólną funkcję terapii.

Czy mogę dodać surowy szpinak do zielonego soku?

Surowy szpinak nie jest dozwolony w Terapii Gersona. Ma kwas szczawiowy w swojej surowej postaci, który hamuje wchłanianie niektórych niezbędnych składników odżywczych.

Dlaczego jagody i ananas nie są dozwolone w Terapii Gersona?

Jagody i ananasy zawierają aromatyczne kwasy, związki, które dr Gerson zaobserwował w niektórych przypadkach, że  przeszkadzały w procesie gojenia. Aby być bezpiecznym, zabronił spożywania tych owoców, gdy ktoś jest na terapii Gersona.

Dlaczego awokado, orzechy lub nasiona nie są dozwolone na diecie Gersona?

Orzechy, awokado i nasiona są zbyt bogate w tłuszcze i białka, które należy włączyć do diety Gersona. Chociaż są to normalnie zdrowe produkty żywnościowe, po prostu nie są one zgodne ze ścisłą dietą, którą obejmuje terapia Gerson.

Dieta Gersona powinna być wolna od soli. A co z warzywami, które naturalnie zawierają trochę sodu? Czy seler i ogórki są dozwolone w Terapii Gersona?

Chociaż soli należy unikać i usuwać za wszelką cenę, sód naturalnie występuje w wielu produktach żywnościowych. Chcesz ograniczyć te produkty, które naturalnie zawierają duże ilości sodu, ale nie da się całkowicie uniknąć wszystkich źródeł sodu.

Seler może być spożywany, ale nigdy nie powinien być używany w sokach. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z prawidłową receptą na zielony sok Gersona i nie dodawać żadnych dodatków ani substytucji. Ogórki nie mogą być spożywane. Częściowo wynika to z ich wysokiej zawartości sodu, ale także dlatego, że ogórki są trudne do trawienia, szczególnie w połączeniu z zielonymi sokami. Ogórki mogą powodować gaz i niestrawność, a często pozostają w żołądku bez ruchu.

Dlaczego produkty sojowe nie są dozwolone podczas terapii Gersona?

Najważniejszym powodem jest to, że soja ma wysoką zawartość białka. Zużycie białka jest zredukowane do minimum w Terapii Gersona. Fasolki i rośliny strączkowe nie są dozwolone jako źródło białka w większości przypadków, aż do co najmniej 9 miesięcy, i tylko w ograniczonym zakresie, w niektórych przypadkach, zgodnie z ustaleniami lekarza Gersona.

Poza tym dietetyczne stosowanie soi jest bardzo kontrowersyjne. Zawiera inhibitory enzymów, które mogą powodować zakłócenia prawidłowego trawienia i zakłócać wchłanianie składników mineralnych. Soja zawiera także fitoestrogeny, które mogą nie być odpowiednie dla wielu osób.

Dlaczego olej z nasion lnu jest jedynym dozwolonym olejem i dlaczego nasiona nie mogą być zjedzone?

Dr Gerson zdał sobie sprawę z potrzeby odpowiedniego rodzaju niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Eksperymentował z wieloma rodzajami olejów i odkrył, że we wszystkich przypadkach tłuszcze inne niż olej z nasion lnu stymulowały wzrost guza, a nawet odrost guzów, które ustąpiły.

Olej z nasion lnu to kwas linolowy omega 3 zawierający kwasy linolenowe i linolowe, które hamują wytwarzanie prozapalnych cytokin i mediatorów lipidowych, a tym samym zmniejszają reakcje zapalne w organizmie. Przyciąga on tlen w błonie komórkowej, pomagając w transporcie tlenu do komórki. Pomaga także w przenoszeniu witaminy A przez krew. Lignany pochodzą z części błonnika z nasion i są bogate w białko. Chociaż mogą zapewnić korzyści zdrowotne w określonych warunkach, wysoki poziom lnu lnianego nie jest dozwolony w terapii Gersona, ponieważ wprowadza on zbyt dużo białka.

Nasiona, w tym nasiona lnu, mają ważną substancję zwaną inhibitorem enzymu, który utrzymuje je w stanie uśpienia, dopóki nie znajdą się we właściwym środowisku do kiełkowania. Ten inhibitor enzymu może również hamować ludzkie enzymy trawienne i zakłócać dobre trawienie.

Czy mogę przechowywać soki i pić je później?

Każdy sok najlepiej spożywa się bezpośrednio po wyciśnięciu, ponieważ enzymy utleniają się. Soki nie mogą być przechowywane, muszą zostać skonsumowane natychmiast po zrobieniu.  Najlepiej spożywać od razu. W razie potrzeby sok z marchwi i jabłka może być przechowywany do 72 godzin.

Czy mogę pić wodę zamiast soków?

Ogólnie rzecz biorąc, dr Gerson nie zachęcał swoich pacjentów do picia wody, ponieważ pełna pojemność żołądka jest potrzebna do jedzenia i soków. Pacjent z najbardziej intensywnym protokołem Gersona może być zobowiązany do wypicia  13 soków dziennie, co zapewnia odpowiednie nawodnienie. Oprócz soków spożywają trzy pełne posiłki dziennie. Pomiędzy sokami i jedzeniem żołądek ma niewiele więcej miejsca na wodę. Dodatkowo woda pitna rozcieńcza soki w żołądku, co utrudnia idealną absorpcję składników odżywczych – zwłaszcza gdy jest pijana tuż przed, w trakcie lub po posiłku.

Jednak herbaty ziołowe, takie jak mięta pieprzowa i rumianek, są dozwolone, a pacjenci mogą je swobodnie pić, szczególnie w przypadku zaburzeń trawienia, ponieważ są one bardzo korzystne dla  żołądka.

Pacjenci z ograniczonym protokołem będą pić znacznie mniej soku. Jeśli pacjent pije mniej niż 13 soków dziennie, wówczas będzie musiał zwiększyć spożycie płynów za pomocą dodatkowej herbaty i / lub wody, aby zachować prawidłowe nawodnienie. Najlepiej pić herbatę i wodę pomiędzy sokami (ale nie tuż przed lub zaraz po) lub wieczorem, aby nie zakłócać trawienia.

Woda zużywana w Terapii Gersona powinna być destylowana i wolna od fluorków.